Beneficiarii de ajutor social vor primi sprijin financiar pentru înmormântare de la Primărie

Începând cu luna februarie a.c., persoanele beneficiare de ajutor social vor putea primi ajutoare băneşti pentru înmormântare. Hotărârea privind acordarea acestui tip de ajutor a fost aprobată de Consiliul Local al Municipiului Giurgiu în şedinţa ordinară din 31 ianuarie 2013 şi are la bază legislaţia care reglementează materia în domeniul acordării venitului minim garantat, care prevede posibilitatea ca primarul să dispună ca o parte din cheltuielile cu înmormântarea persoanelor din familiile beneficiare de ajutor social să fie asigurate din fondurile alocate pentru plata ajutorului social.

Măsura se aplică în cazul decesului persoanelor care au avut ultimul domiciliu în municipiul Giurgiu şi care se încadrează fie în categoria persoanelor singure, beneficiare de ajutor social, fie în categoria persoanelor care la data decesului proveneau din familii beneficiare de ajutor social.

Solicitanţii ajutorului pentru înmormântare pot fi soţul sau soţia supravieţuitoare, copilul, părintele, tutorele sau curatorul, moştenitorul, în condiţiile dreptului comun, sau oricare altă persoană care face dovada că a suportat cheltuielile de înmormântare. Aceştia vor depune la Direcţia de Asistenţă Socială, în termen de 30 de zile calendaristice de la data decesului persoanei pentru care solicită ajutorul, o cerere tip, însoţită de însoţită de certificatul de deces (în copie şi original), actul de identitate al solicitantului (în copie şi original), actele de stare civilă din care să rezulte relaţia de rudenie cu persoana decedată sau, după caz, acte care atestă calitatea de moştenitor, tutore, curator, sau ale oricărei alte persoane care s-a ocupat de înmormântare, precum şi dovezi privind suportarea cheltuielilor de înmormântare.

Ultima modificare: 11.02.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Administraţia locală se preocupă pentru a rezolva problema locuinţelor sociale